Ekonomi

DSİ Genel Müdürü: Samsun’a son 21 yılda 32 milyar liralık yatırım yapıldı

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Akif Balta, Samsun’da son 21 yılda yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Balta, yaptığı yazılı açıklamada, DSİ tarafından Samsun’a son 21 yılda 32 milyar 281 milyon 209 bin 812 liralık yatırım yapıldığını, 9 baraj ve 1 su baskını kapanı inşa ederek vatandaşların hizmetine sunduklarını belirtti. .

Bu barajlardan en değerlilerinden birinin 19 Mayıs Barajı olduğuna işaret eden Balta, “19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile çevre yerleşim yerlerindeki arazileri sulayan baraj 2017 yılında hizmete açıldı. Diğer değerli barajlar Derinöz, Ladik ve Fındıcak barajları Samsun’da kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı geliştirecek ve “Tarımı geliştirecek 3 baraj daha yapıyoruz. Bunlardan biri de 15 bin 400 dönüm araziyi sulayacak, Terme ve Salipazarı ilçelerimizi su baskınlarından koruyacak Salipazarı Barajı. Diğerleri ise 3 bin 600 dönüm araziyi sulayacak olan Asarcık Armutlu Barajı ve Vezirköprü Doluca Barajı’dır.” dedi.

Samsun’un bereketli topraklarına su getirdiklerini vurgulayan Balta, “Bu verimli topraklara bereket katmak için çok önemli 15 sulama tesisi inşa ettik. Son 21 yılda yaptığımız sulama tesisleriyle 559 bin 900 dönüm araziyi hizmete açtık.” Araziyi sulamaya ayırarak çiftçilerimize yıllık 3 bin 362 milyon lira ek tarım geliri sağlıyoruz.” “İnşaatı devam eden 5, proje ve planlama aşamasında 11 sulama tesisi var. Taşkın koruma tesisleriyle insanımızı ve arazimizi koruduk.” bilgiyi verdi.

Taşkın koruma tesislerinin Samsun için önemine dikkat çeken Balta, “Samsun’da 127 adet taşkın koruma tesisi yaparak şehir merkezini, 151 yerleşim alanını ve 30 bin 85 dönüm araziyi taşkınlardan koruduk. 14 adet taşkın koruma tesisi inşaatı Tesislerimiz devam ediyor.” Bir açıklama yaptı.

Arazi toplulaştırması ve tarla içi geliştirme hizmetleriyle araziyi daha değerli hale getirdiklerini anlatan Balta, şöyle konuştu:

“2003 yılından bu yana 202 bin 800 dönüm alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldı. Samsun’da 36 yerleşim birimi arazi toplulaştırmasından yararlanıyor. Tesislerimizden yararlanan çiftçiler başta olmak üzere Samsun halkından olumlu geri dönüşler aldık. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler bizi gururlandırıyor.” “Bu da ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi, ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, kısacası Türk Asrı idealimizi pekiştirecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu